antykoncepcja - Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest grzechem?

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 25-03-2008 20:05
, przez ggossia
Dlaczego wg. nauki moralnej kościoła (tradycja, Pismo św., rzeczywistość) współżycie pozamałżeńskie (przed małżeństwem, w trakcie małżeństwa i po małżeństwie) - jest grzechem???
Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 06-08-2020 00:02:03
, przez zadane
Sprobuj na https://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 27-03-2008 17:50
, przez aga-sdz
kościół nie uznaje seksu z antykoncepcja... Kobiety musza zakladac kalendarze co malo sie zspawdza alby nie zajsc w ciąże.Jezeli kochasz sie z małużonkiem bez np prezerwatyty to nie masz grzechu a jesli z nia to masz grzech i musisz sie z tego wyspowiadac... Czy to jest wpożadku jak dla mnie to nie za bardzo no ale
Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 27-03-2008 18:21
Ponieważ jest sprzeczne z naturalnym przeznaczeniem płciowości: z jednej strony spłodzeniu i WSPOLNYM WYCHOWANIU potomstwa, a z drugiej wzajemnemu i TRWAŁEMU oddaniu się sobie małżonków.

@aga-sdz: pytanie było o to, DLACZEGO kościół tak uważa, a nie CZY tak uważa. Jak nie znasz odpiowiedzi, nie znasz uzasadnienia stanowiska Kościoła, to czemu wtrącasz swoje nieortograficzne uwagi?
Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 27-03-2008 18:52
, przez andzia008
W zasadzie kolega wyżej napisał odpowiedź wyczerpująćą i w pełni prawdziwą... ja chciałam tylko poprzeć jego dykresję na temat pisania bzdur nie na temat... chodź wiem, żę właśnie piszę nie na temat:)

Dodam tylko, że współżycie przez kościól określane jest jako swoisty akt oddania się drugiej osobie, w celu wydania potomstwa i utrwalenia więzi łączącej osoby. Mój ksiądz z parafii nazywał to prezentem pomałżeńskim- najkwiększyą i najdosadniejszyą obietnicą miłości, wsparcia i oddania.:)
Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 29-03-2008 19:48
, przez natixa
hmmmm... to co chcialam dodac zostalo napisane hehe... zgadzam sie z przedmowcami
Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 08-04-2008 14:03
, przez olgaa
natixa- więc czemu cokolwiek dodajesz?
Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 18-04-2008 19:29
jedno z przykazań dekalogu... nie cudzołóż...
Moim zdaniem i tak wielu tych wiernych katolików nie było już dziewicą przed ślubem. Dla większości ludzi to "nienowoczesność"
Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 19-04-2008 19:38
, przez 1pz
Może dla kościoła katolickiego współżycie pozamałżeńskie jest grzechem, ale dla mnie jest tylko świństwem wyrządzanym swojemu partnerowi.
Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 21-04-2008 14:18
, przez nika
Kościół, manipuluje ludżmi już od dawna wywołując poczucie winy,
takie zachowania jak poligamia, czy np.masturbacja są naturalne dla człowieka i większość ludzi prędzej czy póżniej popełni ten "grzech" a wtedy chcąc sie ratować przed jakąś tam karą za te "zbrodnie" szuka ratunku w kościele napędzając koniunkturę i nabijając kasę klerowi.
Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 21-04-2008 17:47
, przez Princesa
Nika nie pleć, to że część ludzi nie potafi panować nad własnymi emocjami i popędami nie oznacza jeszcze, że wszyscy ludzie upadli tak nisko.
Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 23-04-2008 10:48
, przez 1pz
Princesa, jesteś niestety po skutecznym praniu mózgu. Nika mówi o rzeczywiście naturalnych zachowaniach, a Ty nazywasz je, nie wprost, zboczeniami. No ale, co kto lubi, masoch uwielbia żyć w poczuciu grzechu, patrząc z nadzieją na klechę, że mu ten grzech odpuści, a hedonista kocha życie i nie szkodząc innym, czerpie z niego przyjemności (także seksualne). Normalny człowiek woli to drugie...
Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 29-04-2008 18:43
, przez tajemnica
wiesz co to nawet nie chodzi o to czy to jest grzechem czy nie ale o szacunek dla kochanej osoby...
Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 29-04-2008 19:03
@nika: czy czasem to Ty nie masz "wypranego" mózgu przez manipulatorów z "Faktów i Myśli"?
Poligamia jest zachowaniem "naturalnym"? Dla kogo? Dla łabędzi, cierników, hipopotamów na przykład nie jest? Na jakiej zasadzie uogólniasz zwyczaje akurat kogutów i przeżuwaczy a nie innych zwierząt na gatunek homo sapiens? Brednie nienaukowe - a ściślej, po prostu ideologia przegranej grupki byłych władców ZSRR i PRL!
Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 01-05-2008 11:28
, przez koziełek
nika, ja popełniałem nie raz masturbację i uprawiałem seks przedmałżeński, uważam to za moje wady i grzechy, ale nie przypominam sobie, żebym przez spowiedz, a także inne praktyki religijne, utracił choć 1 grosz polski na rzecz kleru
Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 02-05-2008 22:52
, przez Shirin
Ech... A może żeby nie zrujnować sobie życia i nie utożsamiać całkowicie miłości ze stosunkiem ? Już pomijając jakiekolwiek religie, punkty widzenia itd.

15 chce się kochać z 14 latką. Niedawno nawet był na tym forum post 11 latka na ten temat. Dzieci(urażonych przepraszam - młodzież) szybko dorastają. Zrobią to raz, drugi, trzeci.. Zostaną ze sobą, bo są dla siebie atrakcyjni ("bo mężczyźni żenią się dla sexu" - kolejny temat na forum) a później związek się rozpadnie, bo co ich tak naprawdę łączy ? Ciało które szybko się starzeje ?

W trakcie... Ja nigdy nie chciałabym zaufać osobie, która mnie nie ufa, oszukuje. Jest tylko z przyzwyczajenia... Ech... Smutne... Komuś takiemu oddać swoje życie ? To własnie zdrada...

Po - skoro to już nie małżeństwo jaką masz pewność, że to co Was łączy to już miłość ? A może tylko chęć odciągnięcia cierpienia ? Skąd wiesz kochanek/kochanka nie opuści ? Kiedyś i tak możesz zostać całkiem sam... Życie potrafi płatać różne figle, a z niektórych bardzo trudno jest wyjść w całości...

Nie mówię że to samo twierdzi kościół... Po prostu nie chciałabym żeby ktoś cierpiał. Oczywiście mogę się mylić.

Pozdrawiam.
Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 05-05-2008 17:23
, przez kaxxe
wiecie co może to jest jak niektórzy mówią staroświeckie i w ogóle..ale patrz jak teraz myśli 15latek osobie z płcią przeciwną.. kazdy myli seks z miłością. Małolat naogląda sie filmów pornogr. (które są niby zakazane a naprawde wchodzi na nie kto chce;/ )a potem dziwić sie ze teraz zozpowszechcniona jest masturbacja, seks juz nie mówiąc ze przed slubem ale nawet w zaskakująco młodym wieku. kiedyś kiedy kościół był 'wazniejszy'tzn ludzie nie szli za współczenością tylko moralnością własnie kościołem prawami w pismie sw.itp to nie do pomyslenia było zeby dzieci w wieku 13, 14 lat o tym myśleli .

A jest to grzechem dlatego ze owocem miłości ma być seks a nie odwrotnie! przed slubem np. mając chłopaka myslisz ze cały czas bedziesz z nim a potem kiedy sie rozstaniesz bedzie nastepny z którym tez to zrobisz...
A antykoncepcja dlatego ze to nie ludzie mają decydować o potomstwie tylko Bóg(on wie co jest dla ciebie najlepsze) - dlatego to jest grzechem

pozdrawiam:)
Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 05-05-2008 19:43
, przez kuraq
Nie będzie to odpowiedź, ale...
kaxxe: problem z tym co napisałaś jest taki, że nie wszyscy przyjmują Twoją (tj. katolicką) moralność. Nie będę tu prawił filozoficznych rozważań na temat problemu moralności (która w wielu systemach filozoficznych jest względna (!), ale aprioryczne przyjmowanie słuszności Twich twierdzeń przyprawia o ból głowy!
Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 05-05-2008 20:27
@kuraq: Czy Twoja wypowiedź jest odpowiedzią na pytanie, zadane przez ggossia? (jest ono chyba jednoznacznie sformułowane?) -
czy też manifestacją Twojego stanu zdrowia przy przeglądaniu forum? Czy ktoś Cię do czegoś tutaj zmusza? w szczególności do apriorycznego przyjmowania jakichkolwiek twierdzeń? I do pisania offtopiców?
Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 05-05-2008 22:03
, przez Shirin
Panowie i Panie, proszę, spokojnie...

@ kuraq: Rozumiem Twoje oburzenie, jednak jako człowiek używający trudnego słowa "aprioryczne" (jeszcze trudniejszego niż "alegoria" ;) ) mógłbyś wyrazić je nieco inaczej... Bardziej na temat. Dodać swoją opinię. Odpowiedzieć po prostu na zadane pytanie, A tak zebrało Ci się po głowie za offtopic ;)

@ Grzegorz Z.: Nawet jeżeli Twoja ostatnia wypowiedź nie miała podtekstu religijnego może zostać za taką uznana. Wynikiem takiej interpretacji będzie mała wojna...

@ 1pz: Proszę, nie irytuj się tak... "masoch", "klecha" itd.. Chociaż ze zrozumienia dla innych spróbuj powiedzieć "ksiadz" - dla niektórych ludzi księża coś znaczą, są przewodnikami duchowymi. Mają autorytet. Jeżeli się z tym nie zgadzasz - OK, w porządku, nikt Ci nie broni się nie zgodzić, ale spróbuj nie urażać przy tym uczuć innych.

Żeby było sprawiedliwie:
@ olgaa: masz rację w wypowiedzi skierowanej do natixa, co nie znaczy, że Twoja odpowiedź nie jest offtopic'iem. Moderatorzy czuwają, spokojna głowa ;) Paradoksalnie upominanie o nieśmiecenie zaśmieca. Moje uwagi robią niestety to samo, ale chyba są konieczne...

Ten temat budzi wiele kontrowersji (zresztą jak więszość ocierających się o sferę duchową ) i chyba powinniśmy się wykazać wieeelką wyrozumiałością dla siebie wzajemnie, a nie skakać sobie do gardeł (a niedługo mogłoby się tym skończyć sądząc po ostatnich wypowiedziach, nie tylko dwóch, ale też kilku owe poprzedzających, które zaginęły w akcji... ;) ).

Pozdrawiam.
Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 06-05-2008 20:36
, przez 1pz
Shirin - przyjmuję Twoją krytykę. Rzeczywiście, za bardzo irytują mnie osobnicy posługujący się podtekstami religijnymi, szczególnie gdy są moderatorami i usuwają posty pod pretekstem obrażania kogoś nieokreślonego. Zdenerwowało mnie, że gość robi tutaj za Pana Boga rugając w niewybredny sposób Bogu ducha winną aga-sdz, która tylko wsparła pytanie ggossia. Na dodatek szarogęsi się usuwając post w którym był adres pouczającej strony przybliżającej a nawet wyjaśniającej problem współżycia pozamałżeńskiego i zdrad, ale niezgodnej z jego poglądami. Ten człowiek powinien moderować strony KK a nie tego forum - jest po prostu niewiarygodny.
Dziękuję Ci za ten kubełek zimnej wody - w przyszłości ostrożniej będę dobierał określenia.
Pozdrawiam :)
Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 06-05-2008 21:42
, przez kuraq
@ Shirin
@ Grzegorz Z.
Za offtopic jak najbardziej słusznie mi się oberwało. Wyszedłem na wojującego ateistę :) Z resztą nie potrzebnie nadużywam "trudnych słów". Zostało mi tylko "aczkolwiek", to sobie nakleję na pralkę.
@ggossia: jeśli mówimy o Chrześcijaństwie wspołżycie pozamałżeńskie jest grzechem (to już stwierdziliśmy). Wynika to przede wszytskim ze świętego pisma Chrześcijan- Biblii. W Nowym Testamencie wskazany jest wyjątkowy charakter małżeństwa jako związku, który złączony zostaje przez samego Boga. To wciąż nie tłumaczy po co sobie szukać małżonka/ małżonki... Aktowi prokreacji powinien (w wierze chrześcijańskiej) towarzyszyć akt stworzenia (potomka), a ten ostatni ma zostać WYCHOWANY w rodzinie rozumianej jako "związek mężczyzny i niewiasty".
Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 07-05-2008 06:43
Wydaje mi się, że użytkownik ggossia otrzymał już wyczerpującą odpowiedź i czas zamknąć wątek.

Ponieważ temat należy do "wrażliwych" (żeby nie rzec "drażliwych") OD TEGO MOMENTU wszelkie dalsze posty w tym wątku, nie stanowiące WYŁĄCZNIE BEZPOŚREDNIEJ odpowiedzi na początkowe pytanie użytkownika lub NIE WNOSZACE nowych elementów (wiedzy) do tej odpowiedzi będę KASOWAĆ bez uprzedzenia, e-maili itp. komunikatów.

Moderator
Dlaczego współżycie pozamałżeńskie jest ...
Napisano 09-05-2008 14:12
, przez kaxxe
Kuraq : nie chce zeby ktoś przyjmował moją "(tj. katolicką) moralność." i moze zeczywiscie to troche filozoficznie zabrzmiało ;p no ale pytanie było takie : " Dlaczego wg. nauki moralnej kościoła (tradycja, Pismo św., rzeczywistość) współżycie pozamałżeńskie (przed małżeństwem, w trakcie małżeństwa i po małżeństwie) - jest grzechem??? " wiec napisałam dlaczego jest grzechem wg kościoła a nie mnie ..
pytanie:
odpowiedź: