antykoncepcja - Proszę o pomoc?

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Zadaj własne pytanie

Proszę o pomoc...
Napisano 03-01-2012 13:28
, przez kasieq9
1. W szklance o masie 130 g znajduje się 0,25 dm3 coli (przyjąć, że napój ma parametry wody) o temperaturze 25°C. Oblicz jaką masę lodu o temperaturze -10°C trzeba wrzucić do szklanki, aby schłodzić colę do 8°C (lód całkowicie zamienia się w ciecz).
2. Oblicz, ile ciepła należy dostarczyć, aby 1.5 kg lodu o temperaturze -15°C całkowicie zamienić w parę o temperaturze 120°C. Narysuj orientacyjny wykres zależności temperatury H2O w naczyniu od czasu ogrzewania zakładając, że w każdej sekundzie ciało pobiera tą samą ilość ciepła.
3. Oblicz kiedy trzeba dostarczyć więcej ciepła i ile razy więcej - aby całkowicie roztopić 0,5 kg lodu o temperaturze -10°C czy 0,5 kg żelaza o temperaturze 20°C.
4. Do termosu o pojemności cieplnej 6 J/K i temperaturze 20°C wrzucono 0.4 kg lodu o temperaturze -8°C i wlano 0.9 kg etanolu o temperaturze 32°C. Oblicz ile lodu pozostanie nie roztopione.
5. Do szklanego naczynia o masie 0.4 kg i temperaturze 20°C wrzucono bryłkę mosiądzu o masie 0.7 kg i temperaturze 30°C i wlano 0.5 kg nafty o temperaturze 23°C. Oblicz: a) temperaturę, jaka ustaliła się w naczyniu, b) ile czasu powinno trwać ogrzewanie naczynia z zawartością do temperatury 50°C na maszynce o mocy 1,5 kW, c) sprawność układu jeśli wiadomo, że ogrzewanie trwało 1 min.
6. Oblicz co będzie trwało dłużej i o ile dłużej: stopienie 2 kg złota o temperaturze 20°C czy stopienie 1 kg srebra o temperaturze 30°C. Ciepło dostarcza piec o mocy 5 kW i sprawności 60%.
7. Oblicz, czy więcej ciepła (i ile razy więcej) trzeba dostarczyć do 1 kg ołowiu o temperaturze 20° aby zamienić go w parę, czy więcej ciepła (i ile razy więcej) należy odprowadzić od 2 kg alkoholu etylowego o temperaturze 20°C, aby zamienić go w ciało stałe.
8. Oblicz jaką ilość gazu trzeba zużyć , aby przedestylować 5 kg wody o temperaturze 10°C, jeżeli sprawność cieplna kuchenki wynosi 20%, a ciepło spalania gazu 25*106 MJ/kg
9. Z równi o długości podstawy 40m zsunął się klocek miedziany. Obliczyć przyrost temperatury klocka, zakładając, że tylko połowa wydzielonego ciepła została zużyta na jego ogrzanie. Współczynnik tarcia jest równy 0.5.
10. Oblicz, jaką prędkość powinien posiadać pocisk ołowiany, aby się stopił podczas uderzenia o skałę, jeśli w chwili uderzenia miał temperaturę 303,15 K.
11. Mosiężną kulkę o masie 50 g puszczono z wysokości 1,5m nad podłogą. Po odbiciu kulka wzniosła się na wysokość 1.1 m. Oblicz przyrost temperatury kulki, jeśli wiadomo, że na ogrzewanie kulki poszło 60% wydzielonego ciepła.
12. W gorący dzień Jaś i Małgosia wrócili ze szkoły do domu i stwierdzili, że butelka wody mineralnej stoi na stole w kuchni, gdzie temperatura wynosiła 28°C, a nie w lodówce. Chcąc ostudzić szybko wodę, zamierzał wlać ją do szklanek i wrzucić kilka kostek lodu. Małgosia poradziła, aby wlać wodę do termosu i wrzucić do niej trochę lodu. a) Kto z nich miał rację i dlaczego? b) Jaś wlał do termosu 0.6 l wody mineralnej i wrzucił kilka kostek lodu o masie 6g i temperaturze -10°C każda. Oblicz, ile kostek lodu musi wrzucić, aby schłodzić wodę mineralną do 8°C. Termos ma bardzo małą pojemność cieplną. c) Co można zrobić, aby woda w termosie szybciej schłodziła się?
13. Domek letniskowy zbudowany jest z bali o grubości 8 cm. Na razie w domku tym jest jedno duże pomieszczenie o wymiarach 10m x 6m. Dach zaczyna się na wysokości 2.1 m. Drewno stanowi 90% ścian. Cieplne przewodnictwo drewna, z którego wykonany jest domek wynosi 0,2 W/m*K. a) Oblicz ile ciepła tracone jest w ciągu każdej sekundy przez ściany pomieszczenia podczas chłodnego dnia o temperaturze 6°C, jeśli w pomieszczeniu panuje stała temperatura 20°C. b) Ile węgla w ciągu dnia trzeba spalić w piecyku o sprawności grzewczej 60 %, aby w pomieszczeniu utrzymywać stałą temperaturę. Wartość opałowa węgla wynosi 27 MJ/kg. c) Czy sytuacja poprawiła by się, gdyby ściany domu wyłożyć korkiem o grubości 1 cm i cieplnym przewodnictwie właściwym 0,04 W/m*K. Ile ciepła tracone jest przez ściany w ciągu 1s w tym przypadku. d) Oblicz, ile wynosi spadek temperatury na warstwie korka, a ile na balach? e) Oblicz po ilu takich dniach inwestycja zwróci się, jeśli cena położenia 1m2 korka wynosi 100zł a cena 1 tony węgla 512 zł.

pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.47