antykoncepcja - Czy bierzmowanie może być nieważne?

1. Zadaj pytanie
2. Odpowiedz
3. Dowiedz sie więcej

Polecane pytania


Dodaj swoje zadanie domowe za darmo

Czy bierzmowanie może być nieważne...
Napisano 24-06-2009 13:59
, przez marta1904
bardzo bym prosiła o odpowiedź na to pytanie w miarę szybko, ponieważ mam jutro bierzmowanie i chcę wiedzieć czy ten sakrament może być nieważny i z jakich przyczyn.
Czy bierzmowanie może być nieważne...
Napisano 18-06-2019 09:42:30
, przez zadane
Sprobuj na http://dojrzewamy.pl. Pisza ponad 2000 odpowiedzi dziennie!
Czy bierzmowanie może być nieważne...
Napisano 29-06-2009 14:09
, przez gruddef
Nie można unieważnić bierzmowania,ponieważ przysięgałaś do końca życia.
Czy bierzmowanie może być nieważne...
Napisano 29-06-2009 15:45
@gruddef: pomieszanie z poplątaniem!

1. Bierzmowanie nie jest związane z żadną przysięgą, ślubowaniem czy obietnicą. Taka przysięga występuje tylko w sakramencie małżeństwa, kapłaństwa i chrztu (za małe dzieci przyrzeczenie składają rodzice i chrzestni). Bierzmowanie polega na PRZYJĘCIU darów Ducha Św. - dary te OTRZYMUJE SIE w momencie bierzmowania raz na zawsze - sakrament ten wyciska w duszy NIEZATARTE duchowe znamię jak czytamy w Katechizmie KK.

2. marta 1904 nie pyta o "unieważnienie" bierzmowania (bo to jest niemożliwe) tylko o "nieważność" sakramentu.

Sakrament nieważnyto taki, który w rzeczywistości NIE ZOSTAŁ NIGDY udzielony (mimo pozoru, że bierzmowania dokonano).

Na pewno bierzmowanie jest nieważne, jeśli:
--- osoba bierzmowana nie była nigdy ochrzczona w żadnym obrządku chrześcijańskim,
--- osoba bierzmująca nie ma uprawnienia do udzielania tego sakramentu (powinien to być biskup lub kapłan, upoważniony przez biskupa; w niebezpieczeństwie śmierci takie upoważnienie dla kapłana nie jest konieczne).
--- osoba bierzmująca nie dopełniła istoty bierzmowania: namaszczenia olejem poświęconym przez biskupa (krzyżmem) wraz z nałożeniem rąk i wypowiedzeniem odpowiednich słów ("Przyjmij znamię daru Ducha św.").

Poza tym bierzmowanie może być przyjęte w sposób niegodny (w stanie grzechu śmiertelnego) - jest wtedy ważne, ale równocześnie obciążone grzechem przeciw Duchowi św., z którego rozgrzeszyć może tylko biskup, a w szczególnych przypadkach Papież.
Czy bierzmowanie może być nieważne...
Napisano 29-06-2009 17:12
, przez marta1904
odnośnie ostatniego zdania, jeśli dana osoba nie wiedziała że może być w grzechu ciężkim to też jest ten grzech przeciwko Duchowi św ?
Czy bierzmowanie może być nieważne...
Napisano 29-06-2009 17:45
, przez gruddef
Ale marta 1904 chciała unieważnić a nie nieważne, jeśli obraszisz, to nieważny bierzmowanie. Tak mówi kościół.
Czy bierzmowanie może być nieważne...
Napisano 29-06-2009 19:35
@gruddef: przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem, o co pytała marta1904:
"czy ten sakrament może być nieważny i z jakich przyczyn."

I nie rozumiem tego zwrotu: jeśli obraszisz, to nieważny bierzmowanie. Tak mówi kościół.. Kogo obrazisz? GDZIE tak mówi Kościół? (podaj punkt Katechizmu albo Kodeksu Prawa Kanonicznego) .

@mart1904: jeśli nie ma świadomości grzechu, to nie ma grzechu! Czy nie wiesz, że grzech śmiertelny to ŚWIADOME (i dobrowolne i jeszcze na dodatek w rzeczy ważnej!) naruszenie przykazania?
Czy bierzmowanie może być nieważne...
Napisano 29-06-2009 20:32
, przez marta1904
gruddef: nie pytałam o to czy bierzmowanie można unieważnić tylko czy może ono być nieważne od początku... teraz wiesz czym to się różni?

Grzegorz Z: tak wiem, dziękuję za odpowiedź
Czy bierzmowanie może być nieważne...
Napisano 30-06-2009 09:31
, przez gruddef
Tylko nie zdawaj takie pytania. A sama nie wie. Przecież każdy przed bierzmowaniem ksiądz mówił o regułę bierzmowania oraz pytania. Ona na pewno była nieobecna i zdała pytania na Odpowiedz.pl
Czy bierzmowanie może być nieważne...
Napisano 05-02-2011 18:40
, przez maniew
Grzegorz Z.!
Czy jesteś księdzem lub znasz dobrze prawo kanoniczne? To co napisałeś, jeśli jest prawdą, stawia mnie w kropce. Ja wiele lat temu przyjmowałem niegodnie Bieżmowanie bo byłem w grzechu ciężkim. Odszedłem z Kościoła. Gdy po kilku latach powróciłem do Kościoła, spowiednik uznał Sakrament za ważny i otrzymałem rozgrzeszenie. Od tamtej pory minęło wiele lat i przystępowałem do sakramentów św., m. in. do Komunii św oraz małżeństwo. Czy mam rozumieć, że popełniam świętokradztwo? Każdy spowiednik mówi mi, że wszystko jest w porządku. Jednak twoje zdanie, że tylko biskup może odpuścić ten grzech nie daje mi spokoju, tak że przestałem chodzić do Komunii św. Próbowałem dostac się do biskupa w Kurii ale nie chcą mnie z nim umowić.
Powiedz, kim jesteś i czy twoje twierdzenie jest pewne bo obawiam się, że mogę skończyć w piekle!
Czy bierzmowanie może być nieważne...
Napisano 05-02-2011 22:18
Napisałem, że MOZE być przyjęty niegodnie z obrazą D. Sw. - a nie, że JEST.
Skoro otrzymałeś rozgrzeszenie, to znaczy, że spowiednik - po przeanalizowaniu tego, co mu powiedziałeś - uznał, iż ma prawo cię z tego grzechu uwolnić; w przeciwnym razie, tzn. gdyby uznał, że jest to grzech przeciw D.Św. aż tak ciężki odesłałby cię do biskupa.
Nie masz powodu się tym trapić.
Niech pokój Boży zagości w twojej duszy - Boga nie trzeba się bać, tylko Go kochać.
Czy bierzmowanie może być nieważne...
Napisano 02-03-2012 00:05
niektórzy księża straszą nieważnością bierzmowania, to bezzasadne kłamstwo jak można unieważnić sakrament, jest on jeden i na całe życie, nie bierzemy Ducha Św. za lizak czy papier toaletowy który można w markecie odłożyć jak zbraknie kasy, ale bierzemy go aby szedł z nami całą drogę aż do wieczności, kładzenie kłód pod nogi młodych ludzi, którzy z różnych przyczyn niekiedy pracy, nie mogą uczestniczyć, np. w drodze Krzyżowej, jest potwornością i niegodziwością. Z bierzmowaniem jest jak ze ślubem co Bóg złączył człowiek niech nie rozdziela Bóg, przez osobą biskupa czy oddelegowanego szafarza bierzmowania nadaje w sakramencie związek ducha świętego i osoby która go przyjmuje,aby umocnić w wierze, to prawda, że istnieją jakieś pobudki w których bierzmowanie czy każdy inny sakrament jest bezczynny np, grzech śmiertelny, ale wszystko zależy od naszego mocnego postanowienia poprawy. Sakramenty mogą być udzielane nie w kolejności poza chrztem i komunią św.(Eucharystia), mimo iż zalecenia posoborowe tak nakazują, w praktyce wygląda to inaczej.
W kujawsko-pomorskim spotkałem się z takim straszeniem, na jednym ze spotkań z grupą przygotowawczą, Pan Katecheta, przygotowywał grupę 156 osób, nie tylko ze swojej parafii ale również z innych parafii i innych dekanatów. Na spotkanie w którym uczestniczyłem przybył jeden z proboszczów, z małego 'p" bo moim zdaniem nie godzien być nazwany Proboszczem z dużego 'P", i co on zrobił podszedł do mikrofonu i zapytał kto jest z jego parafii, rękę podniosło 15 osób przy pozostałej 130 kilko osobowej grupie zrugał ich nie przebierając w środkach, nazywał belzebubami, którym nie chce się chodzić do Kościoła w piątek i środę, i nie mają wstydu aby iść za pieniądze jak to nazwał składka wynosiła 10 złotych na zakup jakiś dewocjonaliów do tamtejszej Parafii, i z radosnymi okrzykami o szatanie i ogniu piekielnym, który miał ich pochłonąć, oraz przede wszystkim o nieważnym bierzmowaniu popchnął Pana Katechetę na oczach 156 osób i odszedł, za tydzień miło być bierzmowanie, którego nie było bo jak obiecał ks, który okazał się później dziekanem on się postara aby nie było tego cyrku, jeśli w kościele jest cyrk to on był KLAUNEM nr1, następstwem tej wizyty było usuniecie księdza proboszcza z Parafii w której urzędował i likwidacja JEJ na rzecz dużo mniejszej i nowej, Zatem jeśli można unieważnić bierzmowanie i sakramenty to tamtemu księdzu powinno się cofnąć święcenia. Jestem stałym obserwatorem wydarzeń, tamtych i obecnych. O tamtej sprawie będzie można przeczytać w mojej książce, pt:
Czy Kruk Krukowi oka nie wydziobie?
tam zamieszczam kompletne nazwiska księży którzy mają coś na sumieniu, w sprawie pedofilii, alkoholizmu, nepotyzmu, nierządu i innych. Z 3 wybranych diecezji wielkopolskich i kujawsko-pomorskich już w czerwcu w księgarniach.
Czy bierzmowanie może być nieważne...
Napisano 02-03-2012 00:12
osoby chętne do dyskusji zapraszam pisarz30-86@o2.pl
pytanie:
odpowiedź:


load_avg: 0.76